Ar žinojote, kad dantų ėduonis yra plačiausiai paplitusi neužkrečiama liga visame pasaulyje? Ėduonies pažeistų dantų turi daugiau nei 90 proc. pasaulio gyventojų.
Ėduonis – klastinga liga, todėl reguliariai tikrintis dantis būtina net ir tuomet, jei neturite jokių nusiskundimų. Iš pradžių žmogus nejunta jokių simptomų, o kai atsiranda skausmas, tai reiškia, jog ėduonis pažeidė gilesnius danties audinius. Ėduonies komplikacijos tikrai nežada nieko gero: gali išsivystyti pulpitas, periodontitas ir kitos burnos ertmės ligos, kurioms prireikia ilgo ir sudėtingo gydymo.
Kodėl atsiranda ėduonis? Dažniausiai šį sąlygoja netinkama burnos higiena, prasti mitybos įpročiai (per didelis cukraus kiekio vartojimas), mineralų trūkumas. Šios priežastys lemia dantų emalio atsparumo sumažėjimą, taip pat bakterijų dauginimąsi, o bakterijos pradeda tirpinti emalį.
Įprastai dantų ėduonies simptomai yra šie:
- dantų jautrumas (dažnu atveju juntamas vartojant šaltus, karštus gėrimus, saldų ir rūgštų maistą);
- dantų skausmas;
- trupantis emalis;
- rudos dėmelės ant dantų.
Tiesa, jei danties pažeidimai dar nedideli, simptomai gali ir nepasirodyti. Visgi nereiktų šių laukti ir reguliariai lankytis gydytojo odontologo kabinete.
Esant dėl ėduonies atsiradusiems dantų pažeidimams, būtinas terapinis gydymas. Gydant ėduonį pagrindinė užduotis – pašalinti pažeistus audinius ir atkurti danties vientisumą, funkciją bei estetiką.
Ėduonies gydymo eiga:
- Burnos ir dantų būklės įvertinimas bei individualus gydymo plano sudarymas.
- Procedūra, kurios metu pirmiausia pašalinamos ėduonies pažeistos danties struktūros, o tuomet dantys plombuojami patikimais kompozitais – helio plombomis. Plombavimo metu atkuriama danties anatominė forma, kramtymo funkcija bei estetinė išvaizda. Jei plombavimo metu buvo atliktas nuskausminimas, po procedūros kurį laiką rekomenduojama negerti ir nevalgyti.
Plombų ilgaamžiškumas
Vidutiniškai šios išsilaiko 6-8 metus, o jų ilgaamžiškumą prailgina kruopšti burnos higiena namuose bei reguliariai atliekama profesionali burnos higiena klinikoje. Žinoma, pasitaiko atvejų, kuomet plombos iškrenta ar nuskyla, o kartais šiose atsiranda įtrūkimas. Taip nutikus patartina nelaukti ir kreiptis į gydytoją odontologą.
Terapinis dantų gydymas – tai odontologinės procedūros, apimančios ne tik ėduonies pažeistų dantų gydymą, bet ir estetinį plombavimą. Šis dažnai atliekamas siekiant atkurti ėduonies pažeistų priekinių dantų estetiką.
Estetinio pombavimo metu plombuojama sluoksnis po sluoksnio, taip tarsi atkartojant natūralaus danties struktūrą. Patyrę mūsų klinikos gydytojai žino, kaip imituoti danties audinius, spalvą, reljefą ir blizgesį. Galutinis estetinio plombavimo rezultatas – visiškai natūraliai atrodantys dantys.